« Blog «

KATMA DEĞER YARATMAK : HİDROKOLLOİD BLENDLERİ

Bir reaksiyonu oluşturan temel iki bileşen vardır : reaktif ve reaktör. Bu iki bileşen sonunda bir ürün çıkarır veya bir değişime sebep olur. Fakat aynı reaktife etki eden farklı reaktörler olabilir. Bu durumda iki olasılık ortaya çıkar. İlkinde reaktörlerin birbiriyle yarışması söz konusudur. Yani birbirlerinin etkisini sönümlerler. Diğer ihtimalde ise birbirinin etkisini arttırırlar. Buna sinerjik etki deriz.

Gıda uygulamalarında özellikle hidrokolloidlerin birbirini sinerjik etkilemesi söz konusudur. Örneğin xanthan sakızını ve keçiboynuzu sakızını ele alalım. Bu iki gam normalde ayrı ayrı kullanıldığında tuttukları su oranını birlikte kullanıldığında katlarlar ve 2+2 =5 gibi bir sonuç elde ederiz. Üstelik bunun yanında yapıda tekrar ısıtmaya dayanıklılık veya dondurma çözdürme sonrası su salınımının azalması gibi yeni avantajlar da eklenir. Diğer yandan ayrı ayrı kullandığınızda çok daha fazla dozajda katmanız gereken ürünler birlikte kullanıldığında çok düşük dozajlarda bile etkili olur ve bu da size maliyet avantajı sağlar.

xgum

Hidrokolloidlerin bu etkisi ürünün görüntüsünü de değiştirebilir. Örneğin normalde kırılgan ve şeffaf bir yapı sağlayan agar, pektinle birleşerek sürülebilir - elastik jeller oluşturabilir. Burada önemli olan uygulamaya özel ürünleri doğru oranlarda birleştirmek ve prosesi buna adapte etmektir. Çünkü ne kadar sinerjik de olsa hidrokolloidlerin jelleşme için ihtiyaç duyduğu şeker oranı, asitlik ve sıcaklık gibi temel kriterleri farklıdır. Bu farklılıklar göz önüne alınmadan yapılan denemelerde hem fazla ürün kullanımı hem de son ürünün istenen yapıda olmaması kaçınılmaz olur.

Blend denince akla bilgi ve deneyime dayalı üretilmiş, maliyet avantajı sağlayan, uygulamaya özel ürünler gelmelidir. Bu nedenle katma değerlidir ve birim fiyatından çok son ürüne yaptığı etkiye göre değerlendirilmelidir.

Çözüm arayışınız veya detaylı bilgi isteğiniz için iletişime geçebilirsiniz.