« Blog «

ISM 2020 İZLENİMLERİ

 Bu haftanın gıda sektörü için en heyecanlı yanı her sene Köln'de gerçekleştirilen atıştırmalık fuarıydı. Kantara Gıda olarak ziyaret ettiğimiz fuarla ilgili izlenimlerimizi sizinle paylaşıyoruz.

Öncelikle fuar alanına ulaşım kolaylığı, ücretsiz tren biletleri, görevlilerin sayısı ve organizasyonun büyüklüğü oldukça memnun ediciydi. Atıştırmalıklar ülkelere ve hitap ettiği gruba göre (sağlıklı, vegan, organik vb) farklı alanlarda konumlanmıştı. Katılımcı ülke sayısı da epey fazlaydı diyebiliriz. Tabi bu ülkeler arasında Türkiye'nin oldukça geniş bir yeri vardı. Lokumlar, şekerler, drajeler, bisküviler ve hatta protein barlar Türk firmalarının tanıttığı ürünlerdendi.

Peki dünya genelinde tüketicilerin tercihiyle şekillenen yeni ürünler neler? Size asıl bunlardan bahsetmek istiyoruz.

 

.

 1. El yapımı ürünler, butik üretimler

Çikolata çoğu zaman bir atıştırmalıktan çok keyif veren bir yiyecek olarak tüketiliyor. Bu yüzden çikolata severler marketten almak yerine el yapımı ürünlerin peşine düşüyor. Bu yüzden artizan üretimler daha fazla rağbet görüyor. El yapımı çikolata 2020 trendleri arasına girmiş durumda.

 

 

2

 2. Geleneksel ürünler ve yöreye özgü tatlar

Çikolata diyince aklımıza tek bir bölge gelmiyor. Aynı      kahvede olduğu gibi kakaoda da çeşitli üretici      bölgeler var ve her bölge kendi ürününde iddialı. Artık  kakao oranından öte hangi bölgenin kakaosuyla çikolata yiyeceğinizi de seçmek isterseniz markette bulabileceğiniz seçenekler artacak.

 

 

3

 3. Doğa dostu ve organik ürünler

Diğer belli başlı sektörlerde olduğu gibi gıdada da artık tüketici seçimlerini çevreyi koruma gibi farklı kriterler etkiliyor. Ambalajdan ham maddeye kadar tüketilen ne varsa bunun "sürdürülebilir" olduğunu veya organik olduğunu görmek tercih etme sebeplerimizden biri oldu.

Bu nedenle "eco friend" ve organik ürünler yeni yılda daha fazla markete girecek gibi görünüyor.

 

4

4. Eskimeyenler : Yumurta çikolata ve para çikolata

Yumurtanın süpriz olması ve paranın da yenebilir olması nedense çikolata severlerin vazgeçemediği bir eğlence. Bu nedenle çocukluktan beri sevilen yumurta ve para çikolata hala trend ve nostalji yaşamak isteyenler için markette olmaya devam edecek gibi görünüyor.

 

 5. Farklı aromalar

5

Yenilik arayanlar için çay aromalı, tuzlu karamelli, yaban mersinli ve daha bir çok farklı ve egzotik tatta çikolatalar markette olacak. Bu kadar çeşit olunca hangisinin uzun soluklu markette kalacağını bilemesek de başlangıçta denemek için hepsinin raflarda olacağına eminiz.

 

 

 

52

Bu arada geçen seneden bu yana popülerliğini kaybetmeyen  deniz tuzlu çikolatalar, doğal olarak pembe yetişen kakaodan yapılan ruby çikolatalar ve kakao oranı yüksek doğal çikolatalar   da markette yerini koruyacak.

 

 

 

6

6. Fonksiyonel atıştırmalıklar

Atıştırmalıkların beslenme alışkanlıklarına uyum sağlaması da önemli. Çünkü artık hızla yükselen sağlıklı beslenme trendlerinde şekere daha az yer var. Bu yüzden yüksek proteinli ve düşük şekerli barlar giderek çeşitleniyor. Bunun yanında atkins, ketojenik, dukan gibi diyet isimlerini de ürün üzerinde göreceğiz.

 

 

7. Besin takviyesiyle atıştırmalık birleşiyor

Fuarın en ilgi çekici ürünlerinden biri de pastiller   ve vitaminli yumuşak şekerlerdi. Hasta olmanın   en sevilen yanlarından biri aromalı pastiller ve markette satılan vitaminli sert şekerler de giderek daha fazla talep görüyor. 

 7 72

Bu yüzden kafeinli pastilden, vitaminli jölelere kadar çeşitlenen bir ürün grubu daha oluştu. Hatta öyle ki, çinkolu, kollojenli marshmellowlar, probiyotikli yumuşak şekerler ve afrodizyaklı toffeeler de marketlere girecek. Tadı ve kokusu yüzünden zor tüketilen balık yağı da yumuşak şekere giren takviyelerden biri. 

 

8

8. Atıştırmalık diyince eğlence akla geliyor

Şekerli ürünlerin en çok hitap ettiği kesim çocuklar olduğu için oyuncaklı ve eğlenceli şekerlemeler de yine popülerliğini sürdürüyor. Eskisinden farklı olarak artık etiketlerde şekeri azaltılmış veya renklendirici & koruyucu içermez yazılarını görüyoruz

  

 

 

 

 

 

9

9. Alkollü veya alkolsüz kokteyl tadında atıştırmalık

Alkollü çikolatalar eskiden beri sevilir. Fakat bu sene kokteyl aromalı ve egzotik meyveli alkolsüz ama alkollü etkisi yaratan şekerlemeler de markette olacak.

 

 

 

 

 

10

10. Süper gıdalar ve daha çok sağlıklı seçenek

Atıştırmalık diyince elbette akla sadece tatlı gelmiyor. Fuardaki yenilikçi ürünlerin başında glutensiz, vegan ve doğal ham maddelerle yapılmış birçok tuzlu ürün de bulunuyordu. Genellikle kinoa, amaranth, chia gibi tohumların olduğu ve kuruyemişlerin de eşlik ettiği barlar yeni yılda çeşitlenmeye devam edecek gibi görünüyor.

 

Talep edilenle talepten bağımsız arz edilenin bir arada olduğu trendlerden hangisinin tutacağını   hep birlikte göreceğiz. Gıda trendlerini takip etmeye ve yenilikçi çözümlerin peşinde olmaya devam edeceğiz.

Sorularınız ve iletişim için [email protected]    a mail atabilirsiniz.