« Blog «

ISM 2023 : ATIŞTIRMALIK TRENDLERİ

Her sene Şubat ayında gerçekleşen çikolata ve atıştırmalık fuarı ISM bu sene Nisan ayında fakat yine Köln’de gerçekleşti. Fuar bu sene de hem yeni ürünlerin ve trendlerin hem de yeni üreticilerin kendini gösterdiği yer oldu.

Önceki senelerde olduğu gibi, bu sene de sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık başlıklarının öne çıkardığı ürünler popülerliğini korudu. Vegan yiyecekler, daha “doğal” ve “fonksiyonel” atıştırmalıklar, geri dönüştürülebilir ambalajlar ve tüketiciyle daha fazla iletişim kuran markalar…

Bunların yanında atıştırmalığın “haz veren” ve “eğlendiren” yönleri de ön plandaydı. Paketlerin üzerindeki renklerden sloganlara, qr kodlardan ambalaj materyaline kadar birçok farklı özellik tüketicinin dikkatini çekebilecek nitelikteydi. Şimdi bu ürünlere biraz daha yakından bakalım.

Son birkaç yılın yükselen trendlerinden olan ketojenik gıda trendi  güncelliğini koruyor. Az şekerli ve besin değeri yönünden zengin barlar bu sene de firmaların ürün çeşitleri arasındaydı.

Şeker azaltmak için kullanılan ürünlerde genelde oligofruktozlar, sentetik tatlandırıcılar (asesulfam, aspartam gibi) veya doğal tatlandırıcı olarak geçen stevia gibi ürünler kullanılmıştı. Bunun yanında eskiden bolca whey protein içeren keto barlar bu fuarda daha fazla vegan protein bar olarak tanıtıldı. Vegan logolar hemen hemen bütün atıştırmalıklarda ön plandaydı.

Bunlardan farklı olarak sağlıklı yiyecek iddiasında olmayan ve herkesin bol şekerli veya yağlı olduğunu bildiği bazı ürünlerde de yenilikler vardı. Örneğin “lif oranı yüksek donut”, “şekersiz pamuk şeker”, “şekersiz sürülebilir çikolata ve karamel” bunlardan bazıları.

                   

E kodsuz ve temiz etiketli ürün trendi zaten devam ediyordu. Fakat artık “Free” ifadelerine çok daha fazlası eklenmişti. Gluten gibi alerjenlerden plastik ambalaj materyallerine, palm yağından şekere, hayvansal içeriklerden yapay tatlandırıcılara kadar birçok girdinin “olmadığı” paketlerde özellikle belirtilmeye başlanmış.

Tüketiciyi daha çok bilgilendirmek adına yapılan yenilikler de vardı. Örneğin içerdiği şeker ve yağ oranına göre ürünün ne kadar “yararlı” olduğu hem harf hem de renklerde paketlerin üzerine işlenmişti. A’dan E’ye ve yeşilden kırmızıya yapılan bu sıralamaya göre tüketicilerin kırmızı ve E kodlu ürünleri daha dikkatli tüketmesi hedefleniyor.

Bunun yanında özellikle kahve ve çikolatada başlatılan “fair trade” hareketi artık logo halinde ürünlerin üstünde görülebiliyor. Sertifika sistemiyle alınabilen bu logo, küçük çiftçileri destekleyen ve daha adil bir üretimi sağlayan, sömürüyü engelleyen ham maddelerin kullanımını garanti altına alacak.

Önceki yıllarda başlayan yerel veya egzotik tatların atıştırmalıklara yeni aromalar olarak eklenmesi trendi de devam ediyor. Pretzelli çikolata, füme aromalı cips, boba milk tea aromalı çikolata, thai aromalı cips, zencefil aromalı çikolatalı gofret, paprikalı mercimek cipsi, kenevirli çikolata…

Pazarlama stratejisi denince atıştırmalık gibi lüks tüketim olabilecek bir sektörün sınırları zorladığını tahmin edebiliriz. Bazı atıştırmalıkların +18 reklamlar içermesi de tüketicinin ilgisini çekebilecek nitelikte. Eğlence söz konusu olduğunda bilinen kutu oyunlarından legolara ve darta kadar uzanan geniş bir çeşitliliğe yer verilmiş. Ayrıca pizza, dürüm gibi yiyecekleri andıran şekerlemeler de “eğlenceli” görünen ürünlerden.

Gerçek meyve ve sebze içerikleri bu senenin atıştırmalıklarında en fazla öne çıkan konsept. Meyve ve sebze dolgulu şekerlemeler ve barlar vegan trendiyle birlikte yükselişe geçmiş gibi görünüyor. Bebekler için çıkarılan diş bisküvileri de bu konseptteki yenilikçi ürünlerden. Yenilikçi denince, geçen sene ödül alan gerçek meyve içerikli toz dondurma gibi ürünleri de unutmamak gerek.

Yenebilir ambalaj da atıştırmalık trendleri arasında. Kağıt şeklindeki şekerlemeler fuarın en yenilikçi ürünlerinden biri. Fonksiyonel atıştırmalık trendi de devam edenler arasında. Enerji veren kafeinli ve taurinli şekerler, bağışıklık güçlendirici ve uyku kolaylaştırıcı jelibonlar, antioksidanlı sakızlar gibi birçok fonksiyonel ürün markete girmeye devam ediyor.

           
Son olarak da alkollü şekerlemelerden bahsedelim.Güncelliğini her zaman koruyan atıştırmalıklardan biri olan alkollü çikolatalar Avrupa pazarı başta olmak üzere popülerliğini koruyor.