« Blog «

AZ ÇOKTUR : ÇİKOLATA

Tüketim ve insan popülasyonu giderek artıyor, fakat doğal kaynaklar sınırlı. Bu yüzden hemen her sektörde verimlilik ve sürdürülebilirlik kavramlarından bahsediliyor. Aslında endüstriyel anlamda mühendislerin yaptığı da basitçe bu: verimlilik ve maliyetin optimizasyonu. Gıda endüstrisi de doğal kaynak kullanımı açısından verimliliği sağlaması gereken en önemli sektörlerden biri.

Kakaoya gelirsek; kakao ağacı belirli bir bölgede yetişen bir bitki olmasına rağmen, kakao talebi her yıl artıyor. Bu talebin çoğu çikolata üretimine aktarılsa da özellikle kakao yağının kullanım alanı kozmetikten sanayiye geniş bir alana yayılmış durumda. Bu yüzden öngörüler gelecek yıllarda kakao fiyatlarının artacağı yönünde. Peki sınırlı kaynakla artan talep nasıl karşılanabilir?

Çikolata üretiminde kakao yağının azaltılması çözümlerden biri olabilir. Oldukça değerli olan bu yağ sadece maliyeti değil, çikolatanın tadı başta olmak üzere fiziksel ve kimyasal özelliklerini de etkiliyor. İşte bu yüzden çikolataya emülgatörler yani yağ muadilleri ekleniyor. Bitkisel yağlardan elde edilen emülgatörler kristalizasyonun istenen şekilde sağlanması (soğutma sırasında istenen sertliğe ve stabiliteye ulaşması), ürünün raf ömrü boyunca su ya da yağ salmaması veya kaplama için çikolatanın gerekli akışkanlığa sahip olması gibi çeşitli amaçlarla kullanılıyor.

Tabi emülgatörler sadece maliyet düşürmek veya yapıyı düzenlemek için kullanılmıyor. Tüketici tercihi açısından düşünülürse, düşük kalorili, az yağlı çikolata üretmeyi de mümkün kılıyor.

Alım gücünün az olduğu tüketiciler içinse daha ulaşılabilir ürünlerin marketlerde olmasını sağlıyor.

Emülgatörlerle ilgili daha detaylı bilgi, numune veya fiyat teklifi için iletişime geçebilirsiniz.