« Blog «

BEBEK GIDASI VE ORGANİK BEBEK GIDASI

Bebek gıdası nedir? Neden bebek gıdası diye bir tanım vardır? Organik gıda aynı zamanda bebek gıdası mıdır?

Ek gıda olarak da sıkça duyduğumuz, annelerin bebeklere anne sütüne ek olarak vermeye başladığı her türlü gıda bebek gıdasıdır. Meyve, sebze dışında marketlerde hazır bulunabilen toz veya püre haldeki besinler başta olmak üzere endüstriyel gıda üretiminde bebek gıdası olarak tabir edilen bir kavram vardır. Sebebi ise bu besinlerin özel kriterlere sahip olmasıdır.

Bebeklerin bazı besin gruplarını belirli bir aydan sonra tüketebileceğini biliyoruz. Tam da bu sebepten bebekler için arz edilen hazır gıdalar her türlü gıda bileşenini içeremez. Örneğin ürünün yağ içeriği, içindeki proteinin kaynağı, içerdiği lif oranı gibi temel besin değerleri önemlidir. Bunların dışında mikrobiyolojik özellikler de önemlidir. Bebek gıdasındaki toplam mikroorganizma sayısı görece daha düşüktür ve standart ürünlerde bulunabilen bazı mikroorganizmaların hiç bulunmaması gerekir. Burada amaçlanan gelişmekte olan bir canlının mümkün olan en az intoleransla besini sindirebilmesidir.

Bebek gıdası için karıştırılan kavramlardan biri de organik gıda ile bebek gıdası tabirleridir. Her organik gıda bebek gıdası değildir. Çünkü her organik gıda bebek gıdasının mikrobiyolojik ve ağır metal limitlerini karşılamayabilir. Bu nedenle bebek gıdası üreticileri ürünün içine koyduğu her türlü girdiyi bu limitlere uygun almak zorundadır. Dolayısıyla katkı maddeleri de bebek gıdası için ayrı ve özel olarak üretilmek zorundadır. "Baby food quality" denilen Avrupa gıda kodeksi başta olmak üzere otoritelerin bilimsel çalışmalara dayanarak belirlediği standartlara uyum sağlamalıdır.

Diğer yandan organik bebek gıdası ise çok daha düşük limitlere sahiptir. Çünkü organik katkı maddesi de belirli oranlarda kalıntı taşıyabilmektedir fakat kullanım yeri organik bebek gıdası olduğunda bu kalıntılar olmamalıdır. Dolayısıyla bu ürünlerin üretimi çok daha özel koşullar gerektirir, hatta ham maddenin özenle seçilmesi gerekir.

Daha detaylı bilgi almak veya ham madde talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.