« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : AGAR AGAR

Agar agar, Rhodophyceae sınıfına ait kırmızı alglerden elde edilen bir hidrokolloiddir. Soğuk suda çözünmez fakat kaynayan suda karıştırılarak çözünür. Tamamen çözündükten sonra ise soğumaya başladığında jel formu oluşturur. Bu jelin kararlı hale gelmesi için 1 güne yakın beklemek gerekir. Fakat daha sonra bu jel 85 dereceye kadar ısıtıldığında erimeyen ve su salmayan, stabil bir son ürün haline gelir.
 

Bu özelliği sayesinde sıcak ülkelere ihracat yapan yumuşak şeker üreticilerinin kurtarıcısı olmuştur. Çünkü taşıma sırasında ısınan konteynırların içinde formunu koruyan ve şekerlenmemiş ürünler sağlayabilmiştir. 1658'de Japonya'da keşfedilip bütün dünyaya yayılan bu ürünü şimdi jöle ve şekerleme ürünleri başta olmak üzere birçok gıdanın içinde görebiliyoruz. Özellikle de jelatin tüketmek istemeyen ülkelerde.

 width=

Agar agarın en önemli özelliklerinden biri çok düşük dozajlarda etkili olabilmesidir. Herhangi bir iyona ihtiyaç duymadan sıkı jeller oluşturabilir. Bu nedenle birim fiyatı görece pahalı olsa da düşük dozajlarda kullanılması onu hala popüler bir girdi yapmaktadır.

Üretim teknolojisine göre farklı agar çeşitleri vardır ve farklı özelliklerde jeller oluştururlar.

Daha fazla bilgi, numune ve fiyat için iletişime geçebilirsiniz.