« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : ALJİNAT

Aljinat, kahverengi alglerin hücre duvarından elde edilen bir polisakkarittir. Sodyum aljinat doğal olarak ekstrakte edilebilir. Potasyum aljinat aljinik asitin tuzlarla reaksiyonu sonucu ve kalsiyum aljinat ise sodyum aljinatın iyonunun değiştirilmesiyle elde edilir. Suyla birlikte kıvam arttırmayı sağlar ve viskozitesi 100 -1000 cps aralığındadır. Kalsiyum ve tuzlarına duyarlılığı sayesinde oluşturduğu jelin sertliği ve setleşme süresi ayarlanabilir. Diğer hidrokolloidlere göre büyük bir avantajı vardır, soğukta çözünebilir ve kıvam arttırabilir. Bunun yanında çalışma pH aralığı da geniştir. Fakat yine de çözünmesi için iyi bir mikserleme gerekir. 

 width=

Aljinat sürülebilir yapı sağladığı için en çok krema, labne, dondurma, dolgu vb ürünlerde tercih edilmektedir. Fakat kalsiyumla oluşturduğu sıkı jeller ve yapıştırıcı özelliği bazı et ürünlerinde de tercih edilmesini sağlamıştır. Donuk ürünlerde ise çözdürme veya tekrar dondurma sırasında stabilizasyonu sağlar.

Rafinasyon derecesi ve tipine göre farklılık gösteren bu ürün hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.