« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : TARA GUM

Dondurma, guar gam, keçiboynuzu gamı demişken tara gamdan bahsetmemek olmazdı. Aynı uygulamalarda birbirinin etkisini arttırarak kullanılan bu gamlar tür olarak da oldukça yakın fakat tabi ki uygulamalarda görülen bazı farklılıkları var. Gelin tara gamı biraz daha yakından tanıyalım.

Güney Amerika'da özellikle Bolivya ve Peru'da yetişen Tara Gum, bu zamanlarda yani Nisan ayında büyümeye başlar veAralık ayına kadar uzayarak 3 metre civarı boya ulaşır. Hasattan sonra ise meyvelerin içindeki çekirdeklerden (keçiboynuzu ve guar gamda olduğu gibi) Tara Gum elde edilir.

Tara Gum'ın dondurma için en önemli özelliği geç erimeyi sağlamasıdır. Bu durum aynı zamanda dondurmanın şeklinin uzun süre stabil kalmasını ve porsiyonlama esnasında kolaylığı da ifade eder. Noodle gibi ürünlerde ise yine esneklik sağlaması sayesinde kırıntılanmanın minimum olduğu bir kesim yapılmasını sağlar ve hamurun kopmasını engeller.

 width=

Viskozitesine göre farklı çeşitleri olan bu ürün için daha fazla uygulama örneği, numune ve fiyat bilgisine bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.