« Blog «

BU KEKİN YARISI NEREDE?

Bugün size evde kek yaparken de sıkça yaşadığımız bir durumdan bahsedeceğiz : yapışma problemi.

Endüstriyel üretimde kayıplara sebep olan bu problem için geliştirilen bir çok yöntem var. Bunların başında evde kek pişirirken de yaptığımız kalıpları yağlama işlemi geliyor. Bu çözüm bilinen en eski yöntem. Fakat üretilen sadece kek değil ve kalıplara yapışma problemi dışında mat görüntü veya ufalanma gibi sorunları da minimuma indirmek gerekiyor. Bunun için kullanılan bir işlem yardımcısı ise hala popülerliğini sürdürmekte : carnauba wax. Bu bileşen Brezilya'nın kuzeydoğusunda yetişen palm ağaçlarından elde ediliyor ve şekerleme başta olmak üzere gıdalarda parlaklık verici, yapışma önleyici ve yüzey koruyucu olarak kullanılıyor.

palm

Carnauba wax, palm ağacı yapraklarının kuru ve sıcak havada salgıladığı bir tür koruyucu sıvı. Kuruduğunda ise plakalar şeklinde düşüyor ve toplanarak işleniyor. Kullanım alanı ise kozmetikten, diş sağlığına, otomobil boyasından, gıdaya kadar genişlemiş durumda.

Gıda sektöründe tek başına kullanımı da (toz olarak) yaygın olsa da yağ ile karıştırılarak kalıplara püskürtüldüğünde kalıntı bırakmayan, istenen bozulmamış şekle sahip ve parlak dış yüzeyli ürünler elde edilebiliyor. Üstelik sıvı formda kullanılması tozuma sorununu ortadan kaldırıyor ve daha kolay çalışma ortamı sağlıyor.

Yapışma önleyici ürünlerimizle ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.