« Blog «

DONMA NOKTASINI DÜŞÜRMEK : STS

Bugünkü yazımızda size donma sıcaklığını düşürmek için kullanılan bir emülgatörden, sorbitan tristearattan bahsedeceğiz. STS olarak kısaltılan bu emülgatör, sıvı olması istenen fakat oda sıcaklığının biraz altında katı hale geçen yağlarda sıkça kullanılır.

E492 kodlu bu ürün özellikle depolama koşullarının düşük sıcaklıkta olduğu durumlarda yağlarda gözlenen katılaşma için işe yarar. Kızartma yağları başta olmak üzere birçok yağlı üründe katılaşmayı ve bulanık görüntüyü engellemek için tercih edilir.

 width=Örneğin çikolatayı ele alalım. İçerisindeki yağ başarılı bir şekilde kristalize olmuş, kırıldığında beklenen sesi veren ve stabil yapıda bir ürün olduğunu düşünelim. Taşıma esnasında, depolamada veya son tüketiciye ulaştıktan sonra sıcaklık değişimlerine maruz kalacak. Bu sırada katı kristaller eriyecek ve birleşen yağ molekülleri yüzeye çıkarak tekrar donacak. Sonuç olarak çikolatanın beyazladığını göreceğiz.

Peki bu durum sadece fiziksel görüntünün ve yapının bozulması anlamına mı gelir? Başlangıçta belki evet. Fakat homojen formda olmayan ve kristal yapısı bozulmuş ürünlerde zamanla oksidasyonun hızlandığı ve ürünün daha çabuk bozulduğu görülür. Tat, yapı ve raf ömrünü doğrudan etkileyen bu durum ne üreticiler ne de tüketiciler tarafından tercih edilir.

Sonuç olarak; yağ kristallerinin emülsiyon içindeki yerini ve boyutunu koruduğu, raf ömrü boyunca bozulmayan ürünler için kullanılabilecek en uygun emülgatörlerden biri STS'dir.

Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.