« Blog «

GIDA ENDÜSTRİSİNDE TEMİZLİK SİSTEMLERİ VE EHEDG SERTİFİKASI

Öncelikle gelin EHEDG'i kısaca tanıyalım. EHEDG açılımı “European Hygienic Engineering and Design Group” olan, gıda üretimi için tasarlanan hijyenik prosedürlerin geliştirilmesiyle ortaya çıkmış bir sivil toplum örgütüdür. Merkezi Almanya’da olan bu oluşuma katkı sağlayan organizasyonlar ise, üniversitelerden, sağlık örgütlerine, makine ve yardımcı ekipman üreticilerine kadar genişlemiştir.

Avrupa mevzuatı gıda üretimi ve temizliği konusunda bazı standartlar getirmektedir. Fakat bunların nasıl uygulanacağı üreticiye bırakılmıştır. EHEDG’in amacı bu kriterlere uymak için geliştirilen sistemlerde rehberlik etmek, sistemleri kontrol ederek sertifikalandırmak ve bu standartların küreselleşmesine katkıda bulunmaktır.

ehedg certification ile ilgili görsel sonucuKonunun başına dönersek, daha az kimyasalla, bilim ve teknolojinin yardımıyla etkin sanitasyon ve temizlik mümkün demiştik. Size bu hafta tanıtacağımız çözüm özellikle bebek maması, çikolata, et gibi pahalı ham maddelerin temizliği için tercih ediliyor. Çünkü bu gıdalarda sadece suyla temizlik yapmak yetmiyor. Yağ içeriği ve bulaşı toleransının düşük olması nedeniyle etkin bir temizlik için genellikle kimyasallar tercih ediliyor. Üstelik bunu yaparken üretim hattında kalan bir miktar ham madde de ziyan ediliyor.

Sunduğumuz çözüm fiziksel bir temizlik. Pigging sistem adı verilen bu yöntemle, özel bir materyalden üretilmiş, boruyla arasında 0.1mm boşluk bırakarak ilerleyen bir aparatla ürünü bir anlamda “sıyırarak” temizliyorsunuz.

pig

Bu sistem hava yardımıyla pig adı verilen aparatın ilerlemesini ve boriçindeki malzemeyi temizlemesini sağlıyor. Üstelik kullanımı gıdaya uygun, kimyasal gerektirmiyor ve ham maddenizi çöpe atmıyorsunuz. Temizlik için harcanan sürenin azalması ve üretim saatlerinin arttırılması ise bir diğer avantajı.

Sistemin kurulması yatırım gerektirse de kazanç getirmesi bir yıl gibi bir sürede (üretilen ürün veya hatların durumuna göre bu süre artıp azalabilir) başlıyor. Şu anda dünyanın çeşitli yerlerinde dondurma, çikolata ve bebek maması üretimi için kullanılmaya başlandı. Türkiye'de ise oldukça yeni ve ilgi çekici bir başlık.

system

Siz de EHEDG sertifikalı, inovatif ve sağlıklı bir temizlik sistemi arayışındaysanız detaylı bilgi için buradayız.