« Blog «

GIDA KATKI FUARI PARİS 2022 - İZLENİMLER

 

No alt text provided for this image

Önceki senelerde şehir dışındaki alanda düzenlenen fuar bu sene daha merkezi bir yerde, Expo Versailles'te gerçekleşti. COVID 19 kısıtlamalarının kalkmış olmasından olacak, katılım oldukça fazlaydı. Öyle ki, zaman zaman vestiyerlerin önünde uzun kuyruklar oluştu, cafelerde oturacak yer kalmadı.

Peki fuarda öne çıkan gıda trendleri ve tüketici talep analizleri neler? İşte yazımızda size bunu özetleyeceğiz.

Tabii çevre etkileri dendiğinde hayvansal kaynakların daha az kullanılması ilk akla gelen trendlerden. Bu nedenle önceki yıllarda sinyallerini veren vegan trendler bu sene daha yoğun ve çeşitli şekillerde son ürünlere girmişti.

No alt text provided for this image


Ama protein denince sınırları zorlayan girişimlere de değinmek gerek. Böcek ve kurttan üretilen protein barlar, hamburger köfteleri ve sürülebilir çikolata raflara konmuştu.

No alt text provided for this image

 

Protein çeşitleri sadece kaynağına göre değil, fiziksel yapısına göre de çeşitlendirilmişti.

No alt text provided for this image

 

En önemlisi de yeni protein kaynaklarını son ürünlerde deneyen firmaların lezzet konusunda da iddialı olması. Bitkisel kremalar, köfteler, sütler, peynirler... Hayvansal içeriğe muadil ne üretildiyse alışkanlık edinilen tatların yerine geçebildiği iddia ediliyor.

No alt text provided for this image

 

Tabi lezzet kriterinin yanında fonksiyonel gıda adıyla hayatımıza giren ürünler de ön plandaydı. Sağlıklı, temiz etiketli, günlük ihtiyacı karşılayan çeşitli gıda ürünleri tanıtıldı. Probiyotik içerikten, yüksek lif oranına, hyarulonic asitten, beta glucan a birçok bileşen takviye gıda grubunda yerini korumaya devam ediyor.

No alt text provided for this image

 

Son olarak da ambalaja değinelim. Gıda üreticilerinin sadece içerikte değil ambalajlar için de çevre kirliliği konusunda sorumluluk alması şart. Bu nedenle geri dönüştürülebilir, doğada kolay çözünebilen veya uzun süre kullanılabilen yeni ambalajlar tüketicilerin talepleri doğrultusunda geliştirilmeye devam ediyor. Bu anlamda en yenilikçi projelerden biri de yenebilir gıda ambalajı.

No alt text provided for this image

 

Bir sonraki fuara kadar hangi eğilimlerin nasıl süreceğini, hangi projelerin yatırım alacağını hep birlikte göreceğiz. Kantara Gıda olarak sektörü yakından takip etmeye ve müşterilerimizin taleplerini karşılamaya çalışacağız.

Gıda sektörü tüketimin en yoğun olduğu ve belki de hem dünyaya hem de canlılara karşı sorumlu olması gereken en önemli alan. Bu yüzden fuardan aldığımız ilhamla bitirelim, bir dünya yeterli olmalı...