« Blog «

KALORİSİZ ŞEKER : STEVIA

Hayatımıza birkaç yıl önce girmiş olsa da Stevia'nın kullanımı geleneksel olarak çok eskiye dayanmaktadır. Güney Amerikada 200 yıl öncesine kadar uzanan tarihinde yerlilerin şekerli ot adıyla sıcak suda bekleterek veya kurutarak tükettikleri bir bitkidir. Endüstriyel kullanımı ise 1970lerde Japonya'da başlamıştır. Günümüzde Kenya, Çin, Vietnam, Brezilya, Arjantin gibi birçok ülkede yetiştirilmektedir. Türkiye'de de Karadeniz bölgesinde bununla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Biraz da yapısına bakarsak, Stevia yaprağının içinde tatlı tadını veren glikozitler olduğunu görürüz. Bunların tatlılık dereceleri (dekstroza göre) farklıdır ve yüksek saflıkta bir stevia şekere göre 250-300 kat daha tatlıdır. Stevia'nın elde edilmesi basitçe hasat etme, ekstrakte etme ve saflaştırma şeklindedir ve diğer bitki bazlı tat girdileri gibidir (şeker kamışı, vanilya vb).

Güncel verilere göre Stevia'nın insan sağlığı üzerine zararlı etkisi yoktur. Glisemik indeksinin düşük oluşu ve vücutta metabolize olurken karaciğerde birikim yapmaması kullanımının giderek yaygınlaşmasını sağlamıştır.

sugar free ile ilgili görsel sonucu

Tatlı tadını seven ve aynı zamanda kilo kontrolü isteyenler için bitki kökenli bir alternatiftir Stevia. Şekerin birçok hastalığın sebebi olduğu ortaya çıktıkça ve fakat biz bu tadı hayatımızdan çıkarmadıkça da Stevia bizimle olacak gibi görünüyor.

Daha fazla bilgi, numune ve fiyat için [email protected]