« Blog «

ONSUZ PASTA OLMAZ : KREM ŞANTİ

Fransız mutfağından bütün dünyaya yayılan pasta kreması, bir diğer adıyla krem şanti.

Krem şanti, Fransa kraliyet sarayında 17.yüzyılda keşfedilmiş. Fakat zamanın kültürel alışverişinin de etkisiyle İngiltere de aynı zamanlarda bu ürünü mutfağına katmış. İlk zamanlarda sadece süt yağından oluşuyor ve şekersiz. Çoğunlukla çilekle tatlandırılarak tüketilen bir yiyecek. "Crème Chantilly" ya da ingilizce adıyla "whipped cream", çırpılmış krema anlamına geliyor. Çünkü yapımı sütün uzun süreler çırpılıp kremasının ayırılmasından ibaret.

Fakat daha sonra içerisine şeker eklenip yağı bir miktar azaltılıyor. Biraz daha hava tutan bu yeni versiyon bütün dünyaya yayılıyor ve pastacılık sektörünün en büyük girdisi oluyor. Endüstriyel üretimde ise bu kadar pahalı ve talebi karşılayamayacak kadar az olan bir malzemenin yaygınlaşması mümkün olmuyor. Bu nedenle bitkisel şanti denilen, süt kreması içermeyen ama aynı tadı veren daha ulaşılabilir olan bir ürün ortaya çıkıyor. Genellikle sıvı formda üretilip sprey kurutma sonrası toz halde satılan bu ürün yıllardır mutfaklarımızda.

cream

Bugün marketlerde gördüğümüz ve çoğu pastane, cafe zincirinin kullandığı pasta kreması veya krem şanti bu şekilde üretiliyor. İçerisinde kremanın hava tutmasını, su ve yağın bir arada kalmasını ve sürüldükten sonra kurumaması, şeklinin bozulmamasını sağlayan girdiler var.

Krem şanti toz karışımın genelde suyla mikserlenmesi ile bir iki dakikada hazır oluyor. Hazırlandıktan sonra hacminin yüksek olması ve tuttuğu havayı koruyabilmesi ise önemli kriterlerden. Bunun yanında, ağızda hemen sönüp gitmemesi ve tokluk hissi vermesi de isteniyor.

İşte bütün bu kriterleri sağlayabilen bir formül üretildiğinde, ürün çeşitli uygulamalar için yoğun veya seyreltilmiş halde kullanılabilir hale geliyor. Kahve üstünde, meyve servisinde, pastalarda ve hatta dondurma üretiminde bile endüstride yer buluyor.

Şanti bazı üreticileri ise belirlenen kalite kriterlerini sağlayabilmek ve bunu yaparken de hesaplı ürün ortaya çıkarabilmek için yarışıyor.

Portföyümüze yeni eklenen bu ürünle ilgili numune, fiyat ve bilgi talepleriniz için iletişime geçebilirsiniz.