« Blog «

TREND ALARMI : KETOJENİK ATIŞTIRMALIKLAR

Ketojenik diyet nedir? Özet olarak vücudun ketonları kanda serbest bırakmasına sebep olan bir diyet şeklidir. Peki keton nedir? Ketonlar vücut yağının parçalanmasıyla açığa çıkan bileşenlerdir. Bunun anlamı vücudun depo olarak kullandığı yağı yakmaya başladığıdır. Yani vücudunuza yakıt olarak belli bir oranın altında karbonhidrat ve daha çok yağ aldığınızda vücut yakıtını değiştirir ve yağ yakmaya başlar. Kişinin fiziksel özelliklerine bağlı olarak genellikle 20-50 g karbonhidrat ve altında beslenen kişiler, ilk ve son öğün arasında min 16 saat bırakarak birkaç gün içinde ketosis adı verilen evreye girerler. Tabi bu diyetle kilo vermek isteyenler için en önemli noktalardan biri de kalori açığı yaratırken ve yeterli protein ve yağ almaktır.

keto

Ketojenik diyet, 1920'lerden beri özellikle çocuklar üzerinde epilepsi gibi sinir sistemi hastalıklarının tedavisi için kullanılmıştır. Günümüzdeyse karbonhidrat ve şeker tüketimini minimuma indirmesiyle insülin salgısını baskılayarak diyabet, insülin direnci gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta.

Peki endüstri bu konuda neler yapıyor?

Paketli gıdaların hemen hepsinde gördüğümüz şeker artık karbonhidrattan ayrı olarak besin değeri tablosunda gösteriliyor. Tüketicilerse bu değerin porsiyon başına 5 g'ı geçmesini istemiyor. Son yılların büyüyen trendi yüksek proteinli, lifli atıştırmalıklarda artık "şeker ilavesiz" ibaresini de arıyor. Fakat şeker tadı olmadan da bu tarz atıştırmalıklar alışılan tadı vermiyor.

İşte tam da bu sebepten şeker yerine kullanılabilecek doğal alternatifler gün geçtikçe artıyor. İnülin bu doğal kaynakların başında geliyor çünkü bitkilerden elde edilen bir lif. Stevia da bir diğer alternatif fakat içeceklerde daha çok tercih ediliyor. Bir diğer glisemik indeksi düşük şeker ise uzak doğuda yetişen Monk fruit.

Sizin ürününüze hangi şeker daha uygun? Gelin birlikte bulalım.