« Blog «

VEGAN SÜTLER

 

Ekolojik yıkımın giderek daha fazla hissedildiği günlerden geçiyoruz. Bireysel çabanın etkisi küçük olsa da, çevre ve hayvan hakları konusunda farkındalığı artan tüketiciler artık raflarda eskisinden farklı kriterlere göre ürün seçmeye başladı. Tabi bu durum gıda sektörü başta olmak üzere endüstrinin de değişimine sebep oldu.

Vegan sütler son zamanların en trend ürünlerinden ve görünen o ki geçici olmaktan çok çeşitlenerek, yerini sağlamlaştırarak yaygınlaşmaya devam ediyor. Süt tanımının artık sadece hayvansal besinleri çağrıştırmadığını görüyoruz. Bir diğer iyi yanı da, hayvansal kaynaklardan alınmasının daha etkili olduğu iddia edilen B12, demir, kalsiyum gibi bazı mineraller bu sütlerin içerisine ekleniyor. Dolayısıyla veganlar için sağlıklı bir alternatif oluşturuyor. 

Badem, hindistan cevizi, soya, yulaf, fındık gibi çeşitli bitkisel kaynaklardan süt elde edilebiliyor. Üretimdeki temel prensip bu kaynakların suyla birlikte parçalanması ve homojen hale getirilmesi, bu nedenle zamanla bu sütlerde katı parçaların dibe çökmesi sorunu yaşanıyor. Bu ayrışmanın olmaması içinse genelde düşük yağlı olan ürünlerde Gellan gum adı verilen bir hidrokolloid tercih ediliyor. Gellan gum oldukça düşük dozajlarda etkili olan bitkisel bir kıvam arttırıcı. Bitkisel sütlerde katı parçaların askıda kalmasını sağlayarak hem tadın hem de ürün raf ömrünün korunmasını sağlıyor. 

Gellan gum'ın farklı iki tipi var, low acyl ve high acyl. Her ikisi de zaman zaman bu uygulama için kullanılabilse de high acyl tipi daha uygun. Ürünün kullanımında ise çözme, ısıtma ve ürünü homojenize etme basamaklarının doğru yapılması gerekiyor. Gellan gum vegan süt içerisindeki katı parçalara bağlandıktan sonra ürün her çalkalandığında bu parçaların yeniden askıda kalmasını ve ayrışmanın geri dönüşümsüz olmamasını sağlıyor. 

Aşağıda laboratuvar ortamında yapılan deneyde gellan gum kullanım basamaklarını görebilirsiniz,

  1. Soğukta çözme
  2. Isıtma

3. Soğutma

4. Vakumlama 


Son olarak gellan gum konmayan üründe 1 gün sonra dibe çöken katı parçaların olduğu ayrışmayı aşağıda görebilirsiniz,

 width=

Gellan gum konan ürünlerde ise 1 günün sonundaki görüntü aşağıdaki gibi,

 width=

 

Ayrıntılı bilgi, fiyat, numune veya diğer sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.