« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : GUAR GUM

Sürülebilir ürünlerin ne kadar pratik olduğunu ve markette her zaman artan bir yerinin olduğunu görebiliyoruz. Peynirler, kremalar, dondurmalar... Yumuşak, kıvamlı ve ağız dolgunluğu yaratan ürünler oldukça fazla tercih ediliyor.

Bu yapıyı sağlayan girdilerden en popüleri Guar Gum. Hindistan ve Pakistan'da yetişen bir bitkiden elde edilir. Kullanım alanları kozmetikten, temizlik ürünlerine ve hatta petrol üretimine kadar genişlemiştir. Öyle ki, petrol fiyatına göre guar gum fiyatı da değişebilir. Dünyanın guar gum ihtiyacının %90'ı Hindistan'dan karşılanır. Fiyatının görece ucuz olması da onu viskozite arttırmak için gıdalarda en sık tercih edilen girdilerden biri yapmıştır.

Guar Gum yapısı uzun ve viskoz tekstür oluşturur. pH'a karşı hassasiyeti az ve soğukta çözünebilir. Glutensiz unlu mamüllerde de sıkça tercih edilen bu ürün Xanthan Gum ile sinerjik çalışır. Salep, dondurma, salata sosları, peynir, krema vb birçok üründe kullanılır.

 width=

Viskozitesine göre farklı tipleri olan bu ürün için daha fazla bilgiyi bizimle iletişime geçerek edinebilir, numune ve fiyat talep edebilirsiniz.