« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : GUM ARABİC

Gum arabic, Kuzey Afrika’da yetişen ağaçlardan elde edilir, suda çözünebilir bir liftir. Eski çağlarda bu gam batı Asya ve Arap yarımadasından toplandığı için Gum Arabic ismi buradan gelmektedir. Günümüzde ise çoğunlukla Sudan, Somali, Senegal bölgelerinden elde edilir. Gam akasya kötü koşullardan ötürü ağacın ürettiği bir tür reçinedir. Markette görebileceğimiz iki çeşidi vardır, Senegal ve Seyal. Senegal tipi gamda zayıf toprak, kötü hava koşulları ve sıcaklık bu reçinenin üretimini arttırır. Seyal tipi gamda ise doğal olarak sızan reçine ağaç altından toplanır.

Gum arabic, protein ve şekerden oluşur. Üretim teknolojisiyle birlikte instant dediğimiz ince partiküllü tipi elde edilmektedir ve bu tipi soğuk suda da çözünebilir. Instant tipleri genellikle Seyal tipleridir. Üretim koşulları nedeniyle Senegal tipi daha pahalıdır. Viskozite olarak kıyaslandığındaysa Senegal tipi Seyal e göre daha fazla kıvam arttırır.

 width=

Gum arabic için viskoziteden bahsetsek de içecek dışındaki kullanım alanlarında çoğu zaman yapıştırıcı özelliği nedeniyle tercih edilir. Draje, yumuşak şeker gibi kaplamalı ürünlerin dışında sıklıkla kullanılır. Şarap ve bira endüstrisinde ise filtrasyon aşamasında bulanıklığa sebep olan bileşenleri yakalar.

Daha fazla bilgi, numune ve fiyat için iletişime geçebilirsiniz.