« Blog «

BİTKİ BAZLI KIVAM ARTTIRICILAR : SELÜLOZ TÜREVLERİ

Selüloz dünyanın en bol bulunan doğal, organik maddesidir. Bu nedenle sadece gıdada değil, kağıt yapımında, madencilikte, inşaat sektöründe ve daha birçok sektörde kullanılmaktadır. Ağaç gövdesi, pamuk ve keten başlıca selüloz kaynaklarıdır. Bileşen olarak baktığımızdaysa selüloz bitkilerin hücre duvarını oluşturan madde olduğundan, "lifli" diye tükettiğimiz hemen her üründe vardır. Kan şekerinin düzenlenmesinde ve bağırsak sağlığının iyileştirilmesinde olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır.

Selülozun saflaştırılarak karboksimetil selüloz, hidroksipropil selüloz, metil kristalin selüloz gibi türevleri üretilmiştir, bu ürünlerin de kendi içinde substitisyon dereceleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Fakat genel olarak bakıldığında bütün selülozik ürünler su tutan ve viskozite arttıran ürünlerdir. Bu nedenle uygulama alanı şeker hamurundan toz içeceğe, vegan et ürünlerinden kaplamalı patates ve soğan halkasına kadar genişlemiştir. Ürünlerin raf ömrü boyunca su salmasını engellemek ve stabil bir yapı sağlamak için sıkça tercih edilmektedir.

  width=

Selülozların bir çoğunu çözme işlemi için bazı prosedürleri takip etmek gerekir. Ürünün sulu çözeltide açılması ve tam performanslı çalışabilmesi için bu aşamalar önem taşımaktadır.

 

Daha fazla bilgiyi bizimle iletişime geçerek edinebilirsiniz.