« Blog «

GIDA KATKILARI VE E NUMARASI

İnsanlık tarihinin en eski zamanlarından beri gıda katkı maddeleri bizimle olmuştur. Tabi gıda katkısı denince akla sentetik ve kimyasal bileşenler gelmektedir. Fakat tanımına göre gıda katkısı; gıda üretiminde, işlenmesinde, taşınmasında veya depolanmasında kullanılan tüm bileşenleri içermektedir. Örneğin eski çağlarda gıdaların bozulmaması için kullanılan tuz da gıda katkısı tanımı içine girer ve kullanıldığı bilinen en eski gıda katkısıdır. Gıdaların bozulmadan taşınması ve tat vermesi için tuzun kullanımıyla başlayan ve daha sonra farklı fosfatlar, asitlerle devam eden bu ürünler, Mısırlılarda gıda boyasının kullanımına kadar ilerlemiştir. Diğer yandan, tat geliştirici olarak tütsü, baharat vb. maddelerin kullanımı da çeşitlenerek devam etmiştir.

preserving meat history ile ilgili görsel sonucu

Sanayileşmeyle birlikte gıda katkı maddelerinin kullanımı da artmıştır. Çünkü yüksek miktarda gıda üretimi ve üretilen gıdaların stoklanma zorunluluğu besinlere bir raf ömrü biçilmesini gerektirmiş, 19. yüzyılda gıda katkı maddeleri Amerika başta olmak üzere bir çok ülkede endüstriyel gıda üretiminde kullanılmaya başlamıştır. Başta dünya sağlık örgütünün (WHO) denetiminde olan bu maddeler, daha sonra farklı ülkelerin regülasyonlarında serbest veya yasak olması nedeniyle bir standarda getirilmiştir. Sağlığa etkileri araştırılarak Avrupa standartlarına göre sınıflandırılmış ve başına EU - Avrupa Birliği'nden gelen E kodu konmuştur. Bu durum uluslararası ticarette de kolaylık sağlamıştır.

E kodunun oluşturulmasını sağlayan ilk katkılar ise gıda renklendiricileridir. 1962 yılında renk maddelerine verilen bu kodlar 1964'te koruyucular, 1970'te antioksidanlar ve 1974'te emülgatörler & kıvam arttırıcılar için de oluşturulmuştur.

food colors history jellies children ile ilgili görsel sonucu

Avrupa tarafından oluşturulan E kodları, Codex Alimantarius (Uluslararası gıda ticareti ve güvenliği için oluşturulan bağımsız bir kuruluş) tarafından oluşturulan INS kodlarını takip etmektedir. Codex Alimantarius komisyonunun temel amacı, tüketicilerin sağlığını korumak ve uluslararası gıda ticaretinde adil uygulamaları sağlamaktır. Codex Alimentarius, Dünya Ticaret Örgütü tarafından gıda güvenliği ve tüketicinin korunmasına ilişkin ihtilafların çözümünde uluslararası bir referans noktası olarak kabul edilmektedir.

Sonuç olarak, E numaraları her zaman yapay, kimyasal maddeleri ifade etmemektedir ve bir sınıflandırma sistemidir. E kodu katkının zararlı olup olmadığı konusunda bilgi vermemektedir. Örneğin C vitamini, limon tuzu gibi maddelerin de E kodu olabilir. Öte yandan E kodu olmayan bileşenlerin zararları da olabilir.

Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.