« Blog «

PGPR NEDİR?

PGPR, diğer emülgatörler gibi yağ asitleri içeren bir katkı maddesidir. Yağ içinde su (water in oil) sistemlerinde tercih edilir ve lesitin ile sinerjik çalışır. Peki neden kullanılır?

PGPR'ın en yaygın kullanımı çikolata kaplamalarıdır. Temel olarak, kakao yağı pahalı bir girdi olduğundan ve bazen de düşük yağlı bir ürün üretmek için PGPR'a ihtiyaç duyulur. Fakat kakao sosundaki yağın azaltılması viskozite ve yayılabilirlik üzerine etki eder. Bununla birlikte, kaplama yapabilmek için bu iki özelliğin optimizasyonuna ihtiyaç vardır.

Aşağıdaki görüntüyü incelersek, çikolata kaplamasının nasıl olması gerektiğini anlayabiliriz. Yukarıdan akan sosun bütün yüzeye dağılması, birikmemesi ve akışkan olması gerekir. PGPR tam da bunu sağlar. Sosun kesilmeden ve yayılarak ürün üzerine kaplanmasını kolaylaştırır. 

chocolate coating machine ile ilgili görsel sonucu

Akışkanlık ne kadar fazlaysa sos o kadar ince olacaktır.

 Kaplamanın kalınlığı arttırılmak istenirse lesitin eklenerek viskozite biraz arttırılabilir. PGPR ve lesitin dozajları uygulamaya özel ayarlanmalıdır.

PGPR'ın başka kullanım avantajları da vardır. Daha önceki yazılarda bahsi geçen yağ kusması problemi PGPR ile engellenebilir. Çünkü bu problem yağ göçü ve nemlilik gibi ara yüzey etkileşimleriyle tetiklenir ve emülgatör görevi gören PGPR bu sorunları engeller. Kısacası inovatif ve ekonomik avantaj sağlayan bir üründür PGPR.

Daha fazla bilgi için iletişime geçebilirsiniz.